
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 10 V |
| Length | 4.9 mm |
| Width | 3.91 mm |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 1.75 mm |
| Packaging | Tube |
| Thickness | 1.58 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Current Rating | 230 µA |
| Interface | Analog |
| Output Type | Analog Voltage, Digital |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 days ago) |
| Max Supply Voltage | 10 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Accuracy | 3 °C |
| Operating Supply Current | 230 µA |
| Quiescent Current | 230 µA |
| Nominal Supply Current | 230 µA |
| Resolution | 6.2 mV/°C |
| Schedule B | 8542390000 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 days ago) |
Stock: 9965
Distributors
pcbx
Unit Price$1.23880
Ext.Price$1.23880
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $1.23880 | $1.23880 |
| 10 | $0.98916 | $9.89160 |
| 25 | $0.95080 | $23.77000 |
| 50 | $0.91392 | $45.69600 |
| 100 | $0.88069 | $88.06900 |
| 300 | $0.84867 | $254.60100 |
| 500 | $0.81781 | $408.90500 |
| 1000 | $0.78808 | $788.08000 |
| 3000 | $0.75943 | $2278.29000 |
| 5000 | $0.73182 | $3659.10000 |
